Tag med på en nostalgisk tur gennem Stenlilles Hovedgade

dato

Oplev en rejse tilbage i tiden, når Stenlille Lokalhistoriske Arkiv inviterer til en nostalgisk vandring gennem Hovedgaden. Den 28. maj 2026 kl. 19:00 kan du høre de gode historier og genopfriske minder fra en svunden tid.

Arrangementet byder på en unik mulighed for at opleve Hovedgaden i Stenlille med nye øjne. Deltagerne vil blive guidet gennem gaden, mens der fortælles om de mange butikker, der engang prægede området, og livet, som det udfoldede sig dengang.

En rejse gennem tidens butikker og liv

Undervejs på turen vil der blive delt historier, der måske vækker minder og fortællinger, du næsten havde glemt. Det er en fantastisk mulighed for både lokalbefolkningen og besøgende til at få et indblik i Stenlilles rige historie og kultur.

Afslutning med billeder og kaffe

Turen afsluttes på Stenlille Lokalhistoriske Arkiv, hvor deltagerne kan nyde en samling skønne billeder fra fortiden, ledsaget af en kop kaffe. Dette arrangement er første del af serien "Gade op og gade ned", hvor anden del finder sted den 10. september 2026.

Praktiske informationer:
Dato: Torsdag 28. maj 2026
Tid: Kl. 19:00
Sted: Stenlille Lokalhistoriske Arkiv, Hovedgaden 37 (biblioteket), 4295 Stenlille
Entré: Gratis
Målgruppe: Alle
Tilmelding: Ikke nødvendig, mød blot op



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut